Kirjoita tähän paikkakuntasi, niin saat tiedot myymälöistä ja niiden aukioloajoista.
 

Lehdistötiedote 23.09.2009
Instru Optiikka muistuttaa:


Instrumentarium-ketjulla tai Instru Optiikka Oy:llä ei ole yhteyttä mediassa esillä olevaan sairaalalaitevalmistajaan kohdistuviin epäilyksiin

Mediassa, esimerkiksi Ylen kanavilla, on tänään esitetty vakavia epäilyksiä ja väitteitä nykyisen GE Healthcaren (entinen Instrumentarium Oyj) Costa Rican sairaalalaitekaupan osalta.

Instru Optiikka Oy haluaa muistuttaa, että Instrumentarium-ketjulla ei ole mitään yhteyttä nyt mediassa esillä olevaan sairaalalaitevalmistajaan.

Instrumentarium Oyj yhtiöitti optiikkaliiketoiminnan vuonna 2002. Tällöin optiikkaliiketoiminta irtautui lopullisesti sairaalalaiteliiketoiminnasta omaksi yrityksekseen, Instru Optiikka Oy:ksi. Instrumentarium-nimen käyttöoikeus siirtyi tällöin Instru Optiikka Oy:lle.

Haluamme painottaa, että Instrumentarium-ketju tai Instru Optiikka Oy eivät liity mitenkään mediassa esillä olevaan yritykseen tai epäilyksiin. Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Catarina Fagerholm, puh. 020 1170 7200.

Copyright Instru Optiikka Oy 2007 | Työpaikat | Palaute