Kirjoita tähän paikkakuntasi, niin saat tiedot myymälöistä ja niiden aukioloajoista.
 

Lehdistötiedote 9.9.2008
Instrumentariumin franchise-verkosto laajenee Mänttään


Instrumentariumin franchise-verkosto kasvaa kovaa tahtia. Ketju on solminut kolmannen franchise-sopimuksensa mänttäläisen Markun Kellon ja Korun kanssa. Vuonna 1987 perustettu liike laajensi toimintaansa optiselle puolelle vuonna 1997. Täyden palvelun optikkoliikkeen tarjonta sisältää myös silmälääkäripalvelut.

Kauppias Markku Koponen on tyytyväinen vastasolmittuun franchise-kumppanuuteen. ”Instrumentariumin kumppaniksi oli helppo lähteä, onhan ketju ylivoimaisesti tunnetuin toimija tällä alalla.”

Markku Koponen arvostaa myös Instrumentariumin markkinointiosaamista. ”Instrumentarium satsaa paljon markkinatutkimukseen ymmärtääkseen kuluttajien tarpeet ja ketjun vahva valtakunnallinen markkinointi tavoittaa laajan määrän suomalaisia,” Koponen toteaa.

Markun Kello ja Koru palvelee asiakkaitaan jatkossakin samalla henkilökunnalla ja liikepaikalla, mutta franchise-sopimus Instrumentariumin kanssa tuo mukanaan myös joitain muutoksia. ”Verenpainemittareita ovat olleet valikoimissamme tähänkin asti, mutta valikoima laajenee nyt myös muilla Hyvän Olon tuotteilla, kuten verensokerimittareilla ja lentosukilla. Vastaavan valikoiman liike on tähän asti puuttunut Mäntästä, joten uskon Hyvän Olon tuotteille löytyvän kysyntää,” kauppias Markku Koponen kertoo.

Instru optiikka Oy:n toimitusjohtaja Catarina Fagerholm on tyytyväinen yrityksen uusimpaan franchise-kumppaniin. ”Kyseessä on pitkään toiminut, luotettava yrittäjä ja liikkeen sijainti on myös ihanteellinen, sillä olemme jo pitkään etsineet sopivaa liikepaikkaa Mäntästä. Olen iloinen siitä, että voimme laajentaa Instrumentariumin myymäläverkoston Mänttään,” Fagerholm kertoo.

Voimakkaassa kasvuvaiheessa oleva Instrumentarium-ketju avasi ensimmäisen franchise-myymälänsä elokuussa Haukiputaalla. Toinen franchise-myymälä avautuu Helsingin Töölöntorin laidalla syksyn aikana. Jatkoa on luvassa, sillä ketju neuvottelee myös neuvottelee parhaillaan useiden franchise-kumppaniehdokkaiden kanssa.

”Franchise-verkostomme kasvu on selvästi lisännyt kiinnostusta Instrumentarium-ketjun franchise-yrittäjyyteen,” Instru optiikka Oy:n franchise-toiminnasta vastaava myyntipäällikkö Jukka Sarapalo kertoo. ”Instrumentarium-ketjun franchise-yrittäjänä pääsee nauttimaan valmiiksi rakennetun brändin eduista ja keskistetyn tavaranhankinnan takaamista edullisista hankintahinnoista. Tämä vapauttaa yrittäjän ajan olennaiseen eli asiakaspalveluun ja oman liiketoiminnan kehittämiseen,” Sarapalo toteaa.

Copyright Instru Optiikka Oy 2007 | Työpaikat | Palaute